Lampa błyskowa

Lampa błyskowa

Dlaczego potrzebujemy lampy błyskowej?

Celem lampy błyskowej jest dodanie światła, gdy naturalne światło jest za nisko lub jest za ciemne. Lampa błyskowa jest koniecznością dla każdego fotografa. Opanowanie lampy wymaga trochę doświadczenia i wiem, że wiele osób obawia się używania lampy błyskowej z powodu niekontrolowanych wyników. Zrozumienie sposobu działania lampy błyskowej jest niezbędne do uzyskania przyzwoitego wyniku. Podczas ekspozycji, gdy migawka otwiera się, impuls elektromagnetyczny jest wysyłany do lampy błyskowej, uruchamiając krótkie, silne światło. Czas trwania błysku jest kilkakrotnie krótszy niż ekspozycja. Zaawansowani użytkownicy są w stanie kontrolować, kiedy lampa błyskowa wyzwala na początku, w środku lub na końcu ekspozycji, gdy migawka się zamyka, generując różne efekty.

Musimy porozmawiać o kilku ważnych elementach:
– moc lampy błyskowej aparatu, to maksymalna ilość światła, którą może wygenerować jedna lampa błyskowa.
– Ustawienia Flash: Ettl, ręczne lub multi

ETTL – lub ekspozycja przez obiektyw. To ustawienie może wydawać się zaletą dla początkujących. Jak działa ETTL, czy lampa błyskowa jest ustawiana przez aparat? Aparat odczytuje odległość i poziom oświetlenia obiektu. A lampa błyskowa decyduje, czy musi doświetlić obiekt, czy nie, i jeśli to zrobi, ile światła jest potrzebne, aby wypełnić cienie. Może to działać dobrze w świetle dziennym w wielu normalnych okolicznościach, ale jest wiele wad gdy ktoś używa lampy błyskowej, aby odbić światło od powierzchni. Myślę, że to nie jest możliwe do zaakceptowania przez moją własną perspektywę fotografowania zawodowego, aby strzelać bezpośrednio do osoby, w wyniku czego efekt nie jest zadowalający. Ostre cienie i prześwietlone obszary tematu nie są czymś pożądanym u doświadczonych fotografów. Jeśli używasz lampy błyskowej do odbijania światła od sufitu, lampa błyskowa nie wie, gdzie jest ta powierzchnia, a wyniki nie są do zaakceptowania. Aparat fotograficzny odczytuje odległość od obiektu, a lampa błyskowa nie bierze pod uwagę odbijanie światła od powierzchni sufitu.

Używam osobiście tylko trybu manualnego i zawsze zaczynam kilka zdjęć testowych z maksymalnym ustawieniem mocy lampy błyskowej aparatu. Postanawiam wtedy zmodyfikować wartość przysłony w zależności od okoliczności. Jeśli mogę sobie pozwolić, aby pracować z większą wartością przysłony lub dłuższymi ekspozycjami, mogę zdecydować się na zmniejszenie intensywności, jeśli lampa błyskowa ma zaoszczędzić baterie, ale moim głównym problemem jest posiadanie jak największej ilości światła.
Jako profesjonalny fotograf pracuję tylko z lampą błyskową aparatu, gdy mogę odbijać światło od dużej powierzchni, jak sufit lub ściana, która daje mi efekt dużego źródła światła, a cienie na moim obiekcie będą gładsze.

Jedną z rzeczy która jest bardzo użyteczna w przypadku lampy błyskowej, jest wysuwany dyfuzor, który może pomóc w doświetleniu obiektu, zależnie od danych okoliczności. Jednym z przykładów jest robienie portretu w pomieszczeniu, w którym nie ma wystarczającej ilości światła, aby uzyskać dobrą ekspozycję. Polecam odwrócić lampę błyskową w stronę sufitu i wysunąć dyfuzor. W ten sposób cały sufit staje się źródłem światła.

Bardzo ciekawą cechą aparatu fotograficznego jest możliwość synchronizacji kilku błysków. Jedna lampa błyskowa staje się bezprzewodowym wyzwalaczem dla innych lamp błyskowych ustawionych strategicznie w innej lokalizacji, oświetlając obiekt pod różnym kątem. Umożliwi to fotografowi tworzenie ciekawszych i nietypowych zdjęć. Możesz mieć jedną główną lampę błyskową w aparacie i kilku “niewolników” migających wokół obiektu na odległość.

Korzystanie z lampy błyskowej jest koniecznością dla każdego poważnego fotografa. Kontrolowanie światła oznacza kontrolę wyniku, a to jest jedną z różnic między fotografem a osobą wyposażoną w aparat. Nie mówię, że we wszystkich warunkach niezbędna jest lampa błyskowa. Można fotografować w pomieszczeniach zamkniętych w wielu okolicznościach, takich jak imprezy, konferencje, wesele, gdzie wystarcza naturalne światło. Ważnym zaleceniem jest posiadanie dodatkowych akumulatorów do lampy błyskowej, które zapewnią Ci dłuższą pracę. Nie ma nic bardziej frustrującego, niż brak ważnych ujęć, ponieważ akumulatory zaczęły słabnąć.

Wskazówki dotyczące korzystania z lampy błyskowej aparatu:

1. Fotografuj portrety naprzeciw słońca w świetle dziennym i używaj lampy błyskowej. Możesz eksperymentować z dowolnym trybem, ETTL lub ręcznie, a wyniki mogą być bardzo dobre. Możesz uzyskać pięknie oświetloną twarz ze słonecznym konturem obiektu.

2. Ustaw lampę błyskową za pomocą bezprzewodowego wyzwalacza, aby odróżnić się od dużej masy fotografów, którzy są leniwi, czy nie mają pojęcia o takim podejściu. Posiadanie źródła światła gdziekolwiek indziej niż Ty stoisz, jest zdecydowanie lepsze. Możesz grać z różnymi pozycjami światła i wybrać ten, który najbardziej Ci się podoba.

3. Miej więcej niż jedną lampę błyskową. Jeśli masz możliwość, aby zainwestować nieco więcej, w drugą lub trzecią

lampa błyskową. Mając więcej zsynchronizowanych błysków jest profesjonalnym sposobem, a wyniki będą mówić same za siebie.

4. Nigdy nie kieruj lampy bezpośrednio do fotografowanego obiektu, zawsze odbijaj światło od innej powierzchni.

5. Możesz używać lamp błyskowych w połączeniu ze specjalnymi softboxami zaprojektowanych do używania lamp błyskowych, a nie kosztownych urządzeń oświetleniowych.

6. Nigdy nie bój się używania lampy błyskowej.
Używanie lampy błyskowej jest koniecznością w przypadku poważnej aktywności fotografa, a zrozumienie i sterowanie lampą błyskową powinno stać się tak naturalnym jak wszystkie ustawienia aparatu

Powrót do strony głównej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *